کاملترین فایل(تحقیق درباره اهميت جهاد و دفاع در اسلام‏ )

تحقیق درباره اهميت جهاد و دفاع در اسلام‏ |1673947|ujy|کاملترین فایل|یو جِی
یکی از برترین فایل های قابل دانلود با عنوان تحقیق درباره اهميت جهاد و دفاع در اسلام‏ آماده دریافت می باشد .

این محصول در قالب ورد (WORD) و قابل ویرایش در5 صفحه تهیه شده است. در بخش زیر برای اطلاع بیشتر از محتویات این فایل و اطمینان از خرید، مطالب چند صفحه آورده شده است. با مطالعه این بخش با اطمینان بیشتر خرید کنید.


لینک دانلود پایین صفحه

اهميت جهاد و دفاع در اسلام‏

»جهاد« از ريشه »جَهْد يا جُهد« به معناى مشقّت و زحمت و نيز توان و طاقت است،و »جهاد« و »مجاهده« يعنى به كار بستن توان در ستيز يا دفع دشمن.
معناى اصطلاحى جهاد، عبارت است از: نثار جان، مال و توان در راه اعتلاى اسلام و برپا داشتن شعارهاى ايمان.
اهميت جهاد و دفاع در اسلام با نگاهى به فلسفه تشريع آن، روشن مى‏شود؛ زيرا اهميت‏ هر چيزى به فلسفه وجودى آن و نقش كاربردى‏اش بستگى دارد.
توضيح آنكه اهميت جهاد و دفاع، از آنجا ناشى مى‏شود كه همه موجودات زنده، اعم ازانسان و غير انسان به حكم فطرت و عقل، براى بقا و ادامه ‏حيات‏ نيازمند رفع‏ موانع و دفع ‏دشمن خويش‏اند؛ زيرا جهان ماده، صحنه تنازع بقا و كشمكش می‏باشد و هر موجودزنده‏اى میكوشد تا از حق فطرى زنده ماندن دفاع كند وبه‏ اصطلاح‏ به‏ قانون‏ فطرى‏وذاتى»جلب منفعت« و »دفع ضرر« عمل نمايد و مزاحمان را از خود دفع كند.
از آنجا كه اسلام، دين عقل و فطرت است، به اين نياز فطرى و عقلى بشر نيز توجه لازم‏مبذول داشته و ضمن تأييد اين نياز فطرى و حكم عقلى، بر ضرورت و اهميت آن تأكيدورزيده است.
بدين جهت قرآن كريم در آيه زير بر ضرورت آمادگى كامل براى‏دفاع‏همه‏جانبه‏تأكيدورزيده، مى‏فرمايد:
»وَ اَعِدُّوا لَهُمْ مَااسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِه عَدُوَّ اللّهِ وَ عَدُوَّكُمْ وَ آخَرينَ مِنْ‏دُونِهِمْ لا تَعْلَمُونَهُمُ اللّهُ يَعْلَمُهُمْ...« (انفال: 60)
هر نيرويى كه در توان داريد براى مقابله با آنها (دشمنان) آماده سازيد! و (همچنين) اسب‏های ‏ورزيده (براى ميدان نبرد) تا به‏وسيله آن، دشمن خدا و دشمن خويش را بترسانيد (و همچنين) گروه‏ديگرى غير از اين‏ها را كه شما نمى‏شناسيد و خدا آنها را مى‏شناسد.
همچنين اهميت جهاد و دفاع در اسلام، از اهداف بسيار بلند و ارزشمندى كه اسلام‏دارد، نيز سرچشمه مى‏گيرد؛ زيرا اسلام به عنوان كامل‏ترين مكتب، داعيه رستگارى انسان‏هاو رهايى آنها از شرك، كفر، ظلم و فساد و تباهى را دارد. اين‏ها اهدافى است كه تحققش‏ هزينه سنگينى را مى‏طلبد؛ زيرا طاغوت‏ها و مستكبران سد راه مى‏شوند و جنگ و خونريزى‏به راه مى‏اندازند تا بتوانند به همان شيوه استعمارى و استكبارى‏شان ادامه دهند و به‏ بهره ‏كشى، استثمار و استعمار ملل مستضعف بپردازند.
گواه روشن صدق ادعاى ما، تحميل بيش از هشتاد جنگ عليه پيامبر(ص) و حكومت‏ اسلام ى‏اش در طول ده‏ سال و نيز اجراى انواع و اقسام توطئه براندازى عليه نظام نوپاى»جمهورى اسلامى ايران« به ويژه تحميل جنگ هشت ساله عليه آن، در اين دوران،مى‏باشد.
جهت سومى كه بر اهميت جهاد و دفاع‏دراسلام ‏دلالت‏ می‏كند،آثاروبركات است ‏كه برآن استوار است و نيز پيامدهاى ناگوار و تلخى كه بر ترك آن مترتب مى‏گردد. از جمله‏ آثار خوب دنيوى جهاد و دفاع در اسلام، كه در قرآن و سخنان پيشوايان معصوم(ع) به آن‏اشاره شده، عزّت و سرافرازى در برابر دشمن، امنيت و آرامش جامعه، شادابى و نشاط و حيات پرتحرك اجتماعى، تقويت روحيه خودكفايى، تكيه و اعتماد بر توان نيروهاى‏خودى، شناخت دوست از دشمن و در نهايت پيروزى بر دشمنان است. نيز جهاد ازجنبه‏ اخروى و معنوى، موجب كسب رضاى الهى، استجابت‏ دعا،گشوده ‏شدن‏درهاى‏رحمت ‏الهى، بخشش گناهان، نجات از عذاب الهى، ورود به بهشت و رسيدن به مقام قرب الهى‏و غير آن می‏گردد.مطالب دیگر:
📒تحقیق روابط اجتماعی معلمان و دانش آموزان در عصر ارتباطات📒تحقیق تلویزیون و سایر رسانه های خبری📒تحقیق اتحاد ملي و انسجام اسلامي از ديدگاه آيات و روايات اسلامي📒تحقیق فلسفه تنظیم خانواده📒تحقیق شرایط ازدواج و عقد📒تحقیق انسان، علم و معنا📒تحقیق انسان شناسی از دیدگاه های مختلف📒تحقیق نهضت تنباکو📒تحقیق شرح ابيات مثنوي (بيت 1598 تا 1649)📒تحقیق ابونصر فارابي📒تحقیق ابن سینا📒دو فصل از تحقیق اثر محافظه کاری بر سودآوری آتی در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار📒تحقیق مدیریت پروژه های فن آوری اطلاعات و حسابرسی آن📒تحقیق غدیر از دیدگاه اهل سنت📒تحقیق امنیت شبکه📒تحقیق آدولف هيتلر📒تحقیق ارشمیدس📒تحقیق افلاطون که بود📒تحقیق آگوستين📒تحقیق ويتگنشتاين📒تحقیق مكتب تربيتي امام خميني (ره)📒تحقیق روابط خارجي ايران در زمان نادرشاه📒تحقیق اگر هدف تربیت است، تنبیه بدنی چرا؟📒تحقیق تأثير تكنولوژي بر پيشرفت تحصيلي و درسي دانش آموزان ابتدايي📒تحقیق اهميت مطالعه كردن در تعليم و تربيت